Fórum

Vážený návštevník !
 
Touto cestou by sme chceli zabezpečiť priestor na vyjadrenie pripomienok, žiadostí, nápadov. Nemôžeme samozrejme sľúbiť, že na webstránke uverejníme bez výhrad každý príspevok, ale v rámci dobrého vkusu a "tlačiarenskej farby" môže dostať svoje miesto vo fóre  každá pripomienka.
 
S radosťou očakávame Vaše pripomienky !
 
(kliknutím na nasledovnú adresu môžete poslať svoj príspevok:)

Dobrý den do Bíně
můj praprastýc Metoděj Řihánek se přistěhoval do Vaší obce někdy v roce 1928 a víc jsme o něm nevěděli. Asi před měsícem jsem se při cestě do Nových Zámků zastavil v Bíni s malinkou nadějí jestli něco objevím a byl jsem velmi potěšen přístupem matrikářek, které mi doložili kdy můj předek zemřel, kde bydlel a ve své přesné databázi ukázali jeho hrob. Skoro po 60 ti letech od jeho smrti jsem mohl zapálit svíčku na jeho hrobě jako pravnuk jeho bratra, byla to pro mne velmi dojemná chvíle..díky za to. Pokud někdo připojí vzpomínku na něj budu jen rád.


                                                                                     Milan Řihánek

Prišiel nám list:

 

Dobry den,
chcel by som sa opytat na jeden detail zo stranky. Uvadza sa tu:
"
Je všeobecne známe, že bratia alebo príbuzní «Hunt» a «Poznan», švábski pancieroví rytieri pôvodne plánovali, že so svojimi ozbrojencami prejdú cez Maďarsko do prímorských oblastí, ale medzičasom ich knieža Gejza povolal do svojich služieb."

Z ktorych pramenov ste cerpali o svabskom povode Hunta a Poznana? Historik Dvorak a nielen on, tvrdi, ze to boli Slovania (podla obradu opasania sv. Stefana, ked mu pomahali proti Kopanovi).

Dakujem.

M. Kantor

 

Vážený pán Kantor!

 

Teším sa Vašej otázke, pretože svedčí o tom, že ste si na webstránke obce prečítali aj časť o dejinách. Na konci textu je uvedený zdroj, z ktorého som čerpal.  Článok som prevzal zo Spravodaja Maďarskej heraldickej a genealogickej spoločnosti TURUL bez akejkoľvek úpravy. Tento Spravodaj bol v Maďarsku vydávaný Maďarskou heraldickou a genealogickou spoločnosťou v rokoch 1883-1950 v štvrťročných intervaloch. Cieľom bolo skúmanie a publikovanie historických spoločenských vied – heraldiky, diplomatiky, sfragistiky (vznik a vývoj pečatí), genealógie – a listín objasňujúcich pôvod a históriu maďarských rodín.

 Na Wikipédii sa uvádza, že podľa historika Simona Kézaiho boli bratia Hunt (Hont) a  Poznan (Patzmann) pancieroví rytieri pochádzajúci zo Švábskej zeme. Na Wikipédii sa ďalej uvádza, že „v tých dňoch prišli aj Hunt a Poznan, ktorí vo vodách Hrona opásali kráľa Svätého Štefana mečom podľa nemeckého zvyku...“ Spoločne pomenovaný rod Hunt-Poznan sa v historických listinách spomína až od roku 1206!

 To isté sa uvádza aj na Wikipédii v angličtine: The next arrivals were Hunt and Pazman, two half-brothers, courageous knights of Swabian origin.

 Ohľadne Vami uvádzaného pôvodu som našiel len jeden odkaz, a to:

„Rodina Pázmányovcov pochádza z historického rodu Hont-Pázmány, niektorými historikmi nazývaného  aj ako  Hont-Pázman, Hunt-Pazman, alebo Hunt-Poznan a podľa nich ide o veľkopanskú rodinu pochádzajúcu z Veľkej Moravy. Členovia tohto rodu boli na území Maďarska známi už aj v období Árpádovcov ako zemepáni. Akceptovanejším  názorom však je, že Hunt-Poznanovci prišli na dvor Štefana I. z niektorej nemeckej provincie. Už v r. 1001-1003 sa spomína, že  Hunt-Poznanovskí zemepáni sprevádzali Štefana I.“

 

 Ďakujem za Váš záujem!

 

 S úctou

 Vavreczky József

Administrátor webovej stránky obce Bíňa

Dobrý deň prajem, pani starostka !
Mal by som jeden nápad (radu) ohľadne detského ihriska. Bolo by dobré vyhotoviť nejakú menšiu tabuľu z "nezničiteľného" materiálu pre "silné" bíňske deti a umiestniť ju na také miesto, kde by nikoho nerušila s nasledovným textom: V záujme predchádzania úrazom je dovolené zdržiavať sa na ihrisku do veku "x" rokov len pod dohľadom dospelého. (prípadne to zapracovať aj do nariadení obce). Tým by bol krytý aj obecný úrad, ak by k nejakému úrazu došlo. Prípadne ešte niečo, čo by nebolo urážlivé, ale zapôsobilo by na svedomie mladých vandalov: "Prosíme Ťa, udržuj naše ihrisko v čistom a pôvodnom stave, aby sme sa tu mohli ešte dlho hrať." Podpis: bíňske detičky
 
Ďakujem, že ste si našli čas na môj príspevok.
 
S úctou István Ecsek
Ďakujem za pripomienku. Verím, že čoskoro vieme Váš návrh realizovať.

Eva Čákváriová